Većina žena danas želi dojiti i svoje grudi priprema na to. Ali ukoliko vaše grudi ne surađuju, nemojte se osjećati loše. Bočica nije smak svijeta. Način na koji nudite bocu može biti važnije od onoga što je unutra.
Hranjenje bočicama u ritmu može vam pomoći da se povežete s bebom i izbjegnete prekomjerno hranjenje oponašajući iskustvo dojenja. Često se smatra da majčino mlijeko ima više koristi od adaptiranog mlijeka i zato se grudi forsiraju, ali najveći faktor nesrazmjera zapravo bi moglo biti samo hranjenje iz bočice, bez obzira na to što je na meniju – a hranjenje po bočici s tempom može pomoći u smanjivanju razlike.
Kad se bebe hrane na grudi, lako se regulira koliko jedu. Roditeljima koji doje također se obično savjetuje da hrane na zahtjev i intuitivno komuniciraju sa svojom bebom tijekom hranjenja. To dovodi do reaktivnog odnosa hranjenja, koji pomaže bebama da komuniciraju o svojim potrebama, a njihovim skrbnicima omogućuje odgovarajući odgovor.
Redovito uvođenje bočice, bez obzira je li napunjena majčinim mlijekom ili adaptiranim mlijekom, može poremetiti ovu reaktivnu vezu s hranjenjem. Budući da su bočice, za razliku od grudi, prozirne i uz bok imaju označenu količinu, mnogi roditelji koji hrane bočicom prenose svoju pažnju s dječjih znakova na samu bočicu, određujući koliko treba hraniti na temelju broja i rasporeda. To može rezultirati prekomjernim hranjenjem, kao i gubitkom veze vašeg vlastitog unutarnjeg signala gladi i sitosti.
Ali nemojte još očajavati! Bilo da bebu hranite isključivo adaptiranim mlijekom, povremeno nudite bočice ispumpanog majčinog mlijeka iz grudi ili dajete neku kombinaciju toga dvoje, postoji način za hranjenje u bočicama koji reagira i može biti njegovo posebno iskustvo vezivanja. Zove se hranjenje u bočici s tempom i pomaže vam naučiti kako čitati djetetove znakove, odgovoriti na njihove potrebe i izbjeći prekomjerno hranjenje.